Čerpės

Čerpės

Keraminės čerpės Betoninės čerpės

Tikrai ne kartą teko vaikštant po Vilniaus senamesti pakelti akis į aukštį ir pasigrožėti raudonais mūsų miesto stogais. Senaisiais laikais, kai jau kūrėsi miestai, namai buvo dengiami čerpėmis, kurios ir dabar dar puošia mūsų senamiestį. Ir ne tik senamiestį. Buvusios Lietuvos sostinės Trakų pilies stogas taip pat iš toli šviečia raudonu čerpiniu stogu. Šiais laikais čerpinė stogo danga yra retesnė nei šiferis. Tai labiau prestižinė arba istorinė medžiaga – restauruojant senovinius namus, jų stogai dengiami čerpėmis tam, kad išlaikytų savo autentiškumą. Bet kokia gi tų, taip mūsų protėvių vilniečių pamėgtų čerpių, ištorija?

Čerpės naudotos jau nuo antikos laikų, tačiau pas mus atkeliavo tik XII-XIV amžiuje, kai prasidėjo mūrinių pastatų statybą. Čerpės buvo gaminamos rankomis ir pamažų laikui bėgant kito, tobulėjo. Tik XIX a. šį stogo danga padėta gaminti pramoniniu būdų. Prisilietus technologijoms, čerpės tapo kokybiškesnėmis, modernesnis tapo jų klojimas, padidėjo formų pasiūla. Deja sovietmečiu Lietuvoje čerpių lygis vėl krito: buvo gaminamos tik itin prastos kokybės čerpės, kurios pastatą saugodavo vos 2-5 sezonus.

Keraminės čerpės yra ilgaamžė stogo danga. Čerpės gali būti spalvotos ir glazūruotos. Jei yra gaminamos blizgančios čerpės, tuomet nedegtos, dar minkšto molio yra apipurškamos engoba. Butent dėl šios medžiagos čerpėms gali būti suteikiama norima splava arba glazūravimas. Kai čerpė ikišama į degimo krosnį paviršinis sluoksnis su engoba susilydo su visa čerpės mase. Tokiu būdų yra pagaminama čerpė, kurios spalva visą laiką išlieką tokia pati.

Turbūt viena svarbiausių čerpės sąvybių, lemiančių jos ilgaamžiškumą ir ta, kas jos lėtai reaguoja į įvairiausius temperatūros svyravimus. Keraminės čerpės saulėtą dieną per 4–6 val. įkaista iki 30–50°C, o atvėsta tik per 8–10 valandas. Tokį lėtą stogo dangos temperatūros kitimą lemia čerpių inertiškumas. Taigi tokiu atveju ir vidaus patalpų temperatūra keičiasi švelniai ir tolygiai. Per visą saulėtą dieną įšilusi stogo danga naktį atiduoda savo šilumą patalpai, o per naktį atšalęs stogas dieną saugo nuo kaitrių saulės spindulių. Čerpinė danga taip pat itin gerai apsaugo nuo įvairiausio išorinio triukšmo, kurį gali sukelti krintantys lietaus lašai, kruša, slenkantis sniegas ir kt. Tokia danga yra atspari rūgštiniam lietui. Net kilus gaisrui nuostoliai būna mažesnis, kai stogo danga yra čerpinė – čerpės gali būti lengvai ir greitai išmontuojamos.

Turėti namą dengtą čerpniniu stogu, tai tolygu gyventi kokybiškai ir komfortabiliai. O kur dar tas jausmas, kad kadais po tokiu stogu nuo darganos, šalčio, o gal ir kaitrios saulės slėpėsi mūsų protėviai.

„Simeks“ prekybos centras

Dariaus ir Girėno 73 b, Tauragė
  • I-V 8:00 - 18:00
  • VI 8:00 - 15:00
  • VII 9:00 - 14:00
  • +37069911466
  • simeks@simeks.lt

„SimeksBaumarket“

Tilžės plentas 29, Tauragė

„Simeks Statybų Bazė“

Gedimino 60, Tauragė